Úžeh u králíků

24.04.2021

V létě, kdy venkovní teploty dosahují tropických hodnot, se uživatelé a návštěvníci diskuze často ptají, jak ulevit svému horkem souženému králíčkovi. Tento článek se pokusí sesumírovat veškeré rady a zároveň čtenářům přiblížit, jak funguje termoregulační systém králíka.

Proč králíci špatně snášejí vyšší teploty?

Předně si musíme uvědomit, že předkové našich domácích králíků jsou divocí králíci, zvířata, která ze svých podzemních nor vychází až za soumraku - v době, kdy už je venku chladněji. Pokud někoho napadne, že naši domácí králíci žijí s člověkem už poměrně dlouho a že už se tedy životu mimo noru mohli přizpůsobit, musí si uvědomit, že se tělesná stavba divokého králíka a domácího králíka nijak podstatně neliší - snad jen velikostí uší, ale ta obvykle souvisí i s menším tělesným vzrůstem, takže se poměry zase vyváží.

Dále si musíme uvědomit, že králík nemá téměř žádné potní žlázy. Jediné potní žlázky jsou v okolí tlamičky. Tyto žlázky a uši jsou jedinými termoregulačními orgány králíka.

Ke špatnému snášení vyšších teplot ještě přispívá to, že králíci dýchají téměř výlučně nosem (pokud se pokouší dýchat tlamičkou, značí to vážné patologické dýchací problémy) a při vyšších teplotách snižují paradoxně příjem vody (= méně pijí).

Výše uvedené důvody jsou příčinou toho, že stejně jako divocí králíci, tak i naši domácí ušatí miláčkové špatně snáší vysoké teploty.

Teplota, na kterou termoregulační systém králíka začíná být krátký, je cca 28°C. Tato hranice se však při vysoké vlhkosti vzduchu a špatném větrání může ještě snížit.


Uši

Jak již bylo řečeno, potní žlázky v okolí tlamičky a uši jsou jedinými prostředky, kterými může králík odvést přebytečné teplo z organismu. Uši přitom zabírají cca 12% povrchu těla a jejich boltce jsou protkané sítí vlásečnic. Králík reguluje teplotu v těle tak, že krev putuje z těla do uší, kde se díky tenkým stěnám boltce a nižší teplotě okolního prostředí ochlazuje a vrací se zase zpět do těla (s tím souvisí i fakt, že jednou má králík uši na dotek teplé a jindy studené).

Pokud se krev, která prochází vlásečnicemi v uchu, kvůli vysoké teplotě vnějšího prostředí neochladí, králík nedokáže svoji tělesnou teplotu jinak snížit a pokud vnitřní teplota přesáhne určitou hranici, králík dostane úžeh a začne kolabovat.

Příznaky úžehu

Králík hledá útočiště v chládku, leží natažený a snaží se co největší plochou těla dotýkat chladné podložky. Dech se mu stále zrychluje, až se může zdát, že se králík třese, ale ve skutečnosti se jedná jen o povrchové zrychlené dýchání. Čumáček, tlamička a bradička bývají často mokré. Uši, orgán termoregulace, se zahřejí, prokrví a králík je drží v "otevřené" poloze. Pokud se takto králíkovi neuleví, začne uši pomalu svěšovat jako králík beránek. Odtud už je jen krůček k tepelnému šoku, kómatu a následnému úmrtí.

Jak při úžehu postupovat

Projevuje-li králík některé ze zvýše zmíněných příznaku přehřátí (hypertermie), okamžitě ho přemístíme na chladné, vzdušné místo (zase to nesmíme přehnat, aby králík neprochladl prudkým ochlazením). Pokud to nebude dostačující nebo to nebude možné, vezmeme si vodu do rozprašovače a ušáka lehce postříkáme, případně ho můžeme otírat vlhkou houbou či žínkou, studenou vodou (Pozor aby králíkovi nenatekla voda do uší! Žínku nebo houbu vždy před použitím raději vyždímáme.) nebo mu kouskem ledu zabaleným do plátna potíráme ouška a ihned ho dopravíme k nejbližšímu veterinárnímu lékaři.

Jak úžehu předejít

  • Nikdy nenecháváme králíčka v létě na balkoně (nebo na terase, lodžii,...), pokud může teplota přesáhnout 28°C a králíček se nemůže před sluncem ukrýt.
  • Ujistíme se, že prostor, v němž se králíček nachází, je dobře odvětráván.
  • Při cestování autem musíme dobře zvážit, kam přepravku umístíme. Přepravka je malá a hromadí se v ní teplo. Situace je tím horší, že obvyklá místa pro umístění přepravky (podlaha auta a v případě zavřených okýnek i zadní sedadla) jsou velmi špatně odvětrávána. Nejhorší místo, kam jsou lidi schopni umístit přepravku, je kufr auta.
  • Nikdy nenecháváme přepravku s králíkem v autě zaparkovaném na slunci!

Jak králíčkům v parném létě ulevit

  • Králíčka nedržíme na slunci (zvláště přes poledne). V případě, že má venkovní výběh, nestačí do něj dát jen domeček, ale musíme se ujistit, že je část výběhu po celý de ve stínu.
  • Místnost, kde králíček přes den pobývá, ráno (a večer) důkladně vyvětráme a než se do oken opře slunce, okna zavřeme a zatáhneme žaluzie nebo závěsy. Je to nejefektivnější způsob, jak udržet v bytě chládek.
  • Na králíčka nikdy nepouštíme ventilátory přímo! Je to jednak zbytečné (teplo se z něj díky nepřítomnosti potních žláz nemůže odpařovat jako z nás lidí) a jednak mu proud vzduchu může spíše uškodit (králík dostane rýmu, která neléčená přechází v zápal plic a ten končí neléčený smrtí).
  • Mírná klimatizace je možná, ale klec s králíčkem nesmí být umístěná přímo pod klimatizačním zařízením a musíme se ujistit, že proud studeného vzduchu nezasahuje místa, kde se králík zdržuje.
  • Pokud máme na podlaze koberce nebo parkety, je vhodné pořídit králíčkovi kachle na ochlazení. K tomuto účelu se výborně hodí lesklé glazované keramické kachle. Neprohřívají se totiž tolik jako ty neglazované, vyrobené pouze z pálené hlíny. Velikost by měla být minimálně 30x30cm.
  • Králíčci odpočívají rádi i na nerezovém tácu nebo plechu.
  • Králíčkovi můžeme dát k dispozici i PET láhev naplněnou vychlazenou, případně namrzlou, vodou. Lepší jsou hranaté láhve, protože se nekutálí. Králíčci se k těmto láhvím rádi tulí, aby se ochladili a jakmile se osvěží, samí vědí, kdy se mají oddálit, aby neprochladli.
  • V lékárně se také dají koupit gelové chladící sáčky, které vložíme do mrazáku a pak je můžeme ušákovi nabídnout k ochlazení.
  • Můžeme králíčka ochlazovat i tak, že mu budeme mokrou houbičkou nebo žínkou (kterou jsme vyždímali tak, aby z ní netekla voda) potírat ouška (z vnitřní i vnější strany) a hřbet. Dáme také dobrý pozor, aby voda nenatekla králíkovi do uší. Případně si můžeme vzít rozprašovač a králíka osvěžit mlhou.
  • Přes jednu stranu klece nebo ohrádky můžeme napnout mokré prostěradlo nebo utěrku.
  • Nezapomeňme také každý den podávat ušákovi čerstvou vodu a dostatek čerstvé a šťavnaté stravy (viz Jídelníček).

Snad Vám článek zodpověděl všechny Vaše dotazy a Vy si vyberete způsob, jak svému králíčkovi zpříjemnit letní dny, kdy musí být opravdu náročné přežít v jeho huňatém kožíšku vysoké teploty a nepříjemná vedra.

Prameny:
https://www.lacollinadeiconigli.net/index.php?cat=attivita&arg=laboratori
https://www.coniglionline.com/documenti/effetto_alte_temperature.pdf

Copyright © 2009 kralici.cz
Autor: Renata Corsano (grinzy), 18.7.2009

Registrovaná chovatelka pod svazem Zdice 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky