Očkování

04.02.2023

Očkování


Mláďata králíčků se očkují nejdříve v 10 týdnu života. Dříve se mohou králíčci naočkovat jiným typem vakcíny a to pouze v nutném případě, vakcína je pro ně zbytečně drastická a zatěžující, králíček je ještě hodně malý a pro organismus je to mnohem více nebezpečné. Navíc tato vakcína se musí do pár týdnů stejně znovu přeočkovat. 

Mláďátka mohou do nových domovů zpravidla odcházet od 8 týdne života, očkování je tedy potom na vás na nových majitelích. Mělo by se navíc dělat zásadně až po negativním rozboru na kokcidie (tzv.koprologie - vyšetření trusu), pokud je rozbor pozitivní, je potřeba prvně přéléčit. Kokcidie se rozmnožují nejvíce u takto mladých králíčků, u dospěláků se objevují spíše sporadicky. 

Jejich přemnožení způsobuje nejčastěji nevhodný typ stravy (u mláďat předčasné podávání šťavnaté stravy - zelenina, ovoce, čerstvá tráva anebo podávání příliš velkého množství granulích (pro mláďátka = 60-80g za den), dále důležitou roli hraje stres - ten se projevuje nejvíce právě po přesunu do nového domova, kdy je pro králíčka vše nové, je v novém prostředí, u cizích lidí, poprvé oddělen od maminky a sourozenců.

Proto je potřeba vždy rozbor udělat cca po týdnu u vás v novém domově. Ano, můžeme ho samozřejmě nechat udělat i my u nás, ale je možné, že mláďátku u nás vyjde ještě test negativní a teprve až po zmíněném vlivu stresu z přesunu se můžou kokcidie rozjet u vás. Proto je rozhodně lepší nechat test udělat u vás a to ne tedy úplně hned po příjezdu k vám,ale až po pár dnech, ideálně týdnu. Pak tedy, buď po negativním rozboru anebo po přeléčení a následném kontrolním negativním rozboru je možné nechat králíčka naočkovat.

 Zde ale doporučuji i tak ještě chvíli počkat, zvlášť pokud plánujete mít králíčka zejména doma. Za mě je ideální králíčka naočkovat až po cca měsíci v novém domově. Proč? Protože se králíček stihne do té doby v novém aklimatizovat a není nutné ho oslabovat očkováním tak brzy, jelikož každé očkování je pro králíčka (stejně jako pro nás) trošku zátěž. Po měsíci bude už v lepší kondici a připraven🙂 Jinak pokud s očkováním celkově váháte, tak zde doporučuji jednoznačně neváhat. Králíčci při dodržení správných postupů očkování snášejí zpravidla velmi dobře a rizika při nenaočkování jsou mnohonásobně větší. 

Dejte si ale pozor při výběru vakcíny. Nedávejte králíčkům kombinované vakcíny! Většina veterinářů má bohužel právě tyto vakcíny. Nejsou ale 100% účinné, nebo, lépe řečeno, nejsou tak moc účinné jako vakcíny, které se podávají každá zvlášť-potřebujete vakcínu na mor typu 1, mor typu 2 a myxomatózu. Pokud váš veterinar tyto nemá, běžte na očkování k jinému! Veterináři-specialisté na králíčky je mít 100% budou. 

Nepodceňte tento krok, a i když vám veterinář bude nejspíše tvrdit, že tyto vakcíny stačí a jsou v pořádku, nebojte se omluvit a jít naočkovat jinam. Po očkování sledujte několik dní místa vpichu a celkově králíčka, jestli je v pořádku, nemá někde např.nějakou bouličku nebo zda-li je jeho chování v normálu.

Registrovaná chovatelka pod svazem Zdice 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky